Bibliotekos likvidavimo situacija

 

Lapkričio mėnesį iš spaudos sužinojome, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimu, Lietuvos medicinos biblioteka (LMB) bus likviduojama. Prieš kelis mėnesius buvo atliktas SAM užsakytas auditas bibliotekoje. Audito išvadose labai palankiai kalbama apie Lietuvos medicinos biblioteką ir jos svarbą visuomenei.  Šiandien kalbama apie bibliotekos likvidavimą.

Ką tai reiškia? Liūdniausia, kad bibliotekos likimas buvo nuspręstas už uždarų durų. Be bibliotekos dalyvavimo, be medikų bendruomenės vertinimo, be Bibliotekų tarybos svarstymo. Tiesiog uždaroma, nes reikia kažką sumažinti ar restruktūrizuoti. Parodyti, kad SAM ieško vidinių resursų ir stengiasi mažinti biudžeto išlaidas. Lietuvos medicinos biblioteka – vienintelė biblioteka Lietuvoje teikianti viešą prieigą prie medicininių dokumentų visuomenei. Mūsų bibliotekos auditorija itin plati:

  1. Medicinos darbuotojai (2014 m. SAM duomenimis, fizinių asmenų dirbančių pagrindiniame darbe, skaičius siekė 63037).
  2. Pacientai (Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos teigimu, Lietuvoje yra apie 1 milijoną pacientų). LMB vienintelė institucija teikianti medicininę informaciją pacientams. Informacija apima ne tik išduodamus dokumentus, bet ir tinkamos, patikimos informacijos paiešką.
  3. Medicinos, sveikatos mokslų specialybių studentai.
  4. Kiti (kitų sričių specialistai, pacientų artimieji, psichologija, sveika gyvensena besidomintys asmenys).

Uždarius LMB šios grupės netenka ne tik prieigos prie informacijos, bet ir kvalifikuotų specialistų atsakymo į iškilusius klausimus rūpima tema. Galbūt lengviau gydytojams iš Vilniaus ar Kauno, nes šie miestai turi universitetines bibliotekas, tačiau kaip likusi Lietuvos dalis, regionai, su kuriais intensyviai dirbama? Per metus įvykdoma 14 tūkst. įvairių užklausų. Tiesiogiai bendradarbiaujame su medikais, kai reikia „čia ir dabar“ surasti reikalingos ir patikimos informacijos.

Sveikatos apsaugos ministerija bibliotekos veiklą suvokia tik kaip knygų išdavimą, o viską galima rasti internete. Per Google galima rasti tikrai daug informacijos „teisingos ir nelabai“. Kažin kiek iš mūsų norėtų būti gydomi tų medikų, kurie nesugebėjo atsirinkti patikimos informacijos? Tiesiog pasikliovė pirmu pasitaikiusiu straipsniu, kurį parašė ne specialistas. Skaitytojų aptarnavimas – ne tik spausdintų knygų išdavimas, bet ir  tikslus atsakymas į pateiktą klausimą. Tam reikia medicinos ir informacijos paieškos žinių. LMB teikia nuotolinės prieigos paslaugą (VPN). Tokiu būdu bibliotekos prenumeruojamos duomenų bazės pasiekiamos iš asmeninio kompiuterio.

LMB vienintelė Lietuvoje yra pasirašiusi sutartį su Jungtinių Amerikos Valstijų nacionaline medicinos biblioteka dėl Tarptautinio tarpbibliotekinio abonemento DOCLINE naudojimo, pagal kurią Lietuvos medikams bei kitoms bibliotekoms galime pigiau nupirkti pilnateksčius medicininius straipsnius.

Viena iš prioritetinių LMB veiklos sričių – sveikatos specialistų, studentų, pacientų informacinių įgūdžių ugdymas ir tobulinimas, rengiant mokymo kursus bei individualius mokymus, taikant įrodymais pagrįstos informacijos paieškos metodologiją. Mums rūpi, kad sveikatos specialistai naudotųsi patikima informacija.

Mes jau daug metų svajojame, kad biblioteka persikeltų arčiau medikų, pacientų, norime būti ten, kur labiausiai esame reikalingi, nes sklypas yra paskirtas LMB Santaros slėnyje. Ne mažiau bibliotekos laukia ir mūsų skaitytojai.

Kuo gyvename dabar?

Šiandien mes kovojame. Kovojame ne dėl savo darbo vietų, kovojame už vientiso LMB darinio išlikimą. Kad informacija, fondai nebūtų išdraskyti ir išbarstyti po įvairias institucijas, jog informacijos atranka būtų vykdoma ne tik pagal leidinio pavadinimą, bet atrenkama pagal turinį, kas reikalinga ir patikima. Mes kovojame už galimybę visiems Lietuvoje ir toliau naudotis medicinine informacija duomenų bazėse. Siekiame bendradarbiavimo ne tik su medikais, ne tik su pacientais, bet ir vieni su kitais.

Džiaugiamės, kad sulaukiame palaikymo.  Į Vyriausybę, LR Seimą, SAM kreipėsi Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo akto signatarai Audrius Butkevičius, Bronislovas Genzelis, Eimuntas Grakauskas, Vilius Baldišis, Egidijus Klumbys, Zigmas Vaišvila.

Dėl mūsų išlikimo buvo pateikti: Odontologų rūmų, Lietuvos neurologų, Lietuvos insulto ir Lietuvos epileptologų draugijų narių kreipimaisi.

Salvinijos Kocienės  „Ketinama likviduoti Lietuvos medicinos biblioteką“
 
2018-12-18 LRT radijo laidos „Lietuvos diena“ žurnalistai, paminėję J. Oleko pranešimą spaudai, kalbina LMB direktorę S. Kocienę, SAM viceministrą A. Šešelgį ir apžvalgininką R. Valatką (nuo 00:26:28 iki 00:36:12):
 

„Ramūnai Karbauski, ko Lietuvai reikia labiau – bibliotekos Naisiuose ar valstybinės reikšmės bibliotekų?“ Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Audriaus Butkevičiaus, Bronislovo Genzelio ir Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija 
https://www.youtube.com/watch?v=BCS7wbqG9GU&t=0s&list=PLafTseM15bmHxW7xiQxAEn2bQBKOovPh_&index=5

Po tekstu Press jaz TV spaudos konferencijos, vykusios Seime įrašas „Klausimas Karbauskiui“ •2018 12 19. Trumpa vykusios spaudos konferencijos
„Ramūnai Karbauski, ko Lietuvai reikia labiau – bibliotekos Naisiuose ar valstybinės reikšmės bibliotekų?“ apžvalga http://www.ekspertai.eu/ramunai-karbauskiko-lietuvai-reikia-labiau-bibliotekos-naisiuose-ar-valstybines-reiksmes-biblioteku/?fbclid=IwAR1osSIjnLXghJ1ClaWYmxSznpA5XcvOjf37HBgwYcCm37bs-nxIkNKo9eQ
 
 
 

 

„Olekas prašo nenaikinti Medicinos bibliotekos“ https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/olekas-praso-nenaikinti-medicinos-bibliotekos.d?id=79886127

Seimo nario J. Oleko pranešimas žiniasklaidai: „Visam Lietuvos mokslui ir gydytojams svarbi Medicinos biblioteka naikinama dėl vyriausybės taupumo“
 
 Profesorė Irena Balčiūnienė “Sustingo ne tik kūnas perskaičius savaitraštyje „Lietuvos sveikata“ (Nr. 45 (1295) 2018 lapkričio 8-14 d.) žinią apie tai, kad likviduoti ketinama Lietuvos medicinos biblioteką. Sveikatos apsaugos ministerijos planams pritarė ir Vyriausybė. Ar suvokiate, tėvynainiai, ką darote? Juk jūs tampate medicinos mokslo paveldo griovėjais Lietuvoje”.
 
Apie brangiausią XXI-ojo amžiaus prekę, mokslo istorijos lobyną ir Lietuvos medicinos bibliotekos likimą

 

 
 
 
 

 

 

 

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2017. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS