Gegužės 12-oji – Tarptautinė slaugytojų diena

 

2020-05-12

Gegužės 12 d. viso pasaulio slaugytojai mini savo profesinę šventę – Tarptautinę slaugytojų dieną. Ši diena švenčiama Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus organizacijos sprendimu anglų medicinos sesers Florens Naitingeil (1820 05 12–1910 08 13) garbei jos gimimo dieną. Šių metų Tarptautinės slaugytojų dienos tema – „Slaugytojų lyderių balsas: Slaugytojai siekia geresnės pasaulio gyventojų sveikatos“.

Tarptautinės slaugytojų tarybos (TST) parengtoje medžiagoje teigiama: „Slaugos menas yra užmegzti ryšį su pacientu, kuris leistų išsamiai ištirti jo situaciją ar aplinkybes, nustatyti prioritetus ir suplanuoti racionalią veiksmų eigą. Slaugos mokslas slypi slaugytojo klinikiniuose gebėjimuose atlikti fizinį įvertinimą, paskirtį ir vykdyti slaugą, tinkamai elgtis su kitais komandos nariais“.

Nors slaugytojų veikla neretai nepelnytai nuvertinama, tačiau per pastaruosius keliasdešimt metų stipriai pasikeitė tiek požiūris į ją, tiek jos praktika: per šį laiką savanoriška neformali veikla tapo inovatyvia, kryptinga, nuoseklia ir sisteminga mokslo žiniomis pagrįsta profesija. Dabartiniai slaugytojai – savarankiški, išsilavinę specialistai, kuriems nuolat tenka kelti savo kompetenciją ir organizacinius gebėjimus ne tik klinikinės slaugos, bet ir psichologijos, socialinių mokslų srityse. Koronaviruso pandemijos metu didelis slaugos specialistų poreikis ir įtemptas jų darbas tampa įrodymu, kokį svarbų vaidmenį jie atlieka, saugodami pacientų sveikatą. PSO ragina pasaulio lyderius ir visuomenę atkreipti dėmesį į jų darbą ypač šiuo itin sudėtingu metu. Slaugytojai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai atsiduria kovos su COVID-19 pandemija priešakyje – užtikrindami pagarbų elgesį, teikia aukštos kokybės sveikatos priežiūros paslaugas, deda visas pastangas, jog bendruomeniškai išsklaidytų kylančias baimes ir išspręstų neaiškumus, prireikus, renka duomenis klinikiniams tyrimams. Sakome jiems už tai nuoširdų „ Ačiū“.

Daugiau informacijos rasite:

Lietuvos slaugos specialistų asociacijos svetainė: https://www.lsso.lt/
Knyga „Lietuvos slaugos istorija 1918–2018“: lmbtau/knyga_lietuvos_slaugos_istorija  
Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centras www.sskc.lt

 

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2017. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS