Neurologo, menininko Audriaus V. Plioplio dovana bibliotekai

 

2019-12-04

Lietuvos medicinos biblioteka 75-mečio proga sulaukė dovanos iš už Atlanto. Čikagoje gyvenantis, JAV savo medicininiais išradimais ir kūryba garsėjantis lietuvių kilmės neurologas bei menininkas Audrius V. Plioplys atsiuntė 17 specialiu pigmentiniu rašalu spausdintų darbų. Gruodžio 4 d. bibliotekoje vyks iš jų sudarytos parodos „Atminties gijos“ atidarymas. Kitais metais ją numatyta eksponuoti kitose Lietuvos bibliotekose bei kultūros ir sveikatos įstaigose. Jeigu norėtumėte eksponuoti šią parodą arba gauti daugiau informacijos, prašome kreiptis el. paštu viktorija.jonkute@lmb.lt, tel. (85)2617396.

A. Plioplys gimė ir užaugo Kanadoje, Toronte, vėliau persikėlė į JAV. Baigęs medicinos studijas Čikagoje, dirbo ligoninėse, specializavosi vaikų neurologijoje, tyrinėjo mirtingumo atvejus, buvo kelių svarbių išradimų autorius. 1976–1979 m. studijavo dailę, kiek vėliau nusprendė intensyviai užsiimti kūrybine veikla. Jau daugiau nei 40 metų savo veiklose derina šias dvi sritis – meną ir mediciną. Nors medicinos praktika nebeužsiima, neurologija yra palikusi gilų pėdsaką jo gyvenime ir kūryboje. Menininkas savo idėjas atskleidžia konceptualiojo meno priemonėmis, naudodamas įvairią techniką: instaliacijas, tapybą, fotografiją, encefalogramas, tekstinius elementus. Pasitelkęs neuronų ir kitų neurobiologinių elementų vaizdinius, metaforiškai perteikia atminties, žmogaus sąmonės bei mąstymo procesus. Jis yra surengęs daugiau nei 50 individualių parodų, dalyvavęs daugiau nei 100 grupinių ekspozicijų.

Parodoje „Atminties gijos“ bus eksponuojami darbai iš kolekcijų „Atmintis“ (ang. Memory/ Emergence), „Sibilės“ (ang. Sybils) ir „Sibiro sielos“ (ang. Siberia Souls). „Atminties“ ciklą sudaro 6 skirtingo, intensyvaus, ryškaus kolorito ir tekstūros darbai, perteikiantys mumyse vykstančių atminties procesų pokyčius ir dinamiką. Kiekvieną sykį, kai prisimename praeities įvykius, dabarties akimirka juos savaip pakeičia ir mes kaskart juos atsimename vis kitaip. Mūsų prisiminimai nuolat keičiasi. Šiuose darbuose užfiksuoti magnetiniu rezonansu daryti paties autoriaus smegenų veiklos vaizdiniai ir elektroencefalogramos fragmentai, perteikiantys individualią smegenų struktūrą, jos sąsajas su žievės funkcijomis.

 „Sibilės“ serijoje aktualizuojama senovės graikų atmintis ir mitologija. Šių kūrinių idėja kilo lankantis Niujorko Metropolijos meno muziejuje, pamačius įspūdingus Mikelandželo darbus. Stipriausią įspūdį paliko jo pranašės Libijos Sibilės atvaizdas. Autorius nusprendė papildyti Sibilės ciklą. Taip atsirado Sibilės, kertančios laiko ir erdvės horizontus ir tamsiai mėlyname, naktinio dangaus fone besidalijančios savo pranašystėmis. Šie vaizdiniai papildyti neuronų fragmentais ir originalo Sibilės citatų graikų kalba įrašais. Tai laiko tėkmę ir mūsų judėjimą begalinėje kosminėje visatoje apmąstančios Sibilės.

Paskutiniąją eksponuojamų darbų seriją sudaro kolekcija „Sibiro sielos“. Ji perteikia tragiškąją lietuvių tremties atmintį. Mintis įamžinti skausmingą Sibiro patirtį autoriui kilo, suvokus, kad Amerikos auditorija apie tai vis dar per mažai žino. Iš pradžių buvo sukurtas to paties pavadinimo ir tematikos šviesos skulptūrų ciklas, specialus Vilties ir dvasios (Ang. „Hope and Spirit“) projektas, vyko daug renginių, skirtų sovietinės okupacijos aukoms atminti. 2019 m. pirmoji serija papildyta. Naujojoje įamžinti įštremtųjų ar jų artimųjų veido kontūrai ir jų siųstų laiškų fragmentai. Vieni jų – autoriaus dėdės bei žymios JAV rašytojos Rūtos Šepetys giminaičių. Vėliau šios instaliacijos buvo nufotografuotos ir taip atsirado parodoje eksponuojami vaizdai. Ši kūrinių serija – išėjusiųjų balsai iš praeities, primenantys, jog jei pamiršime istoriją, ji gali pasikartoti.  

Daugiau informacijos apie autorių ir jo kūrybą galite rasti jo svetainėje: http://plioplys.com/

Parodos projektą remia:

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2017. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS