Kovo 11-ąją pasitinkant: koncertas „Sutrinko trinko“ ir leidinių paroda

 

2020-03-10

Kovo 11-ąją minėsime Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį. 1990-aisiais lemiamu istoriniu įvykiu ir kulminaciniu tašku tapo kovo 11 d. Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo priimtas Nepriklausomybės Atkūrimo Aktas. Jį pasirašė ir šeši gydytojai: Vytenis Povilas Andriukaitis, Audrius Butkevičius, Medardas Čobotas, Miglutė Gerdaitytė, Egidijus Klumbys, Rasa Rastauskienė Juknevičienė. Kviečiame šią svarbią datą paminėti ir Lietuvos medicinos bibliotekoje. Kovo 10-ąją 19 val. šia proga čia vyks teatralizuotas merginų choro „Liepaitės“ koncertas „Sutrinko trinko“. Choras atliks Vitalijaus Neugasimovo specialiai šiam projektui aranžuotas sutartines. Jų pasirodymą papildys perkusijos grupė „Afrikos būgnai“ ir Pijaus Čeikausko gyvai kuriamos vaizdo projekcijos. 

2020 metais sukanka 10 metų, kai UNESCO komiteto sesijoje, vykusioje Kenijoje, lietuvių liaudies sutartinės buvo įtrauktos į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo apsaugos sąrašą. Šis įdomus sutapimas (Afrika ir sutartinės) paskatino sukurti programą, kurioje derėtų archajiška, bet visuomet aktuali sutartinių apeiginė dvasia bei provokuojanti, užburianti Afrikos būgnų energija. Šis pasirodymas – sėkmingo talentingų menininkų kūrybinio bendradarbiavimo pavyzdys. Koncerto rengėjai – Vilniaus chorinio dainavimo mokykla „Liepaitės“ (vadovė Jolita Vaitkevičienė, mokytojos Edita Jaraminienė, Nina Timofejeva) – nuolat ieško naujų chorinės muzikos atlikimo formų ir yra atlikę įdomių ir įsimenančių programų su daugeliu Lietuvos orkestrų ir dirigentų. Viena įspūdingiausių patirčių – Liepkalnio vandens saugykloje skambėjęs J. Pranulytės audio vizualinis kūrinys „Vandenys“. Choro vadovė J. Vaitkevičienė domisi chorinio dainavimo ir judesio sinteze, keliolika metų bendradarbiauja su režisiere Egle Storpirštiene. Šis kūrybinis tandemas padėjo „Liepaičių“ merginoms pelnyti nugalėtojo vardą Lietuvos televizijos chorų konkursuose „Lietuvos balsai“ (2009, 2014). Jos sėkmingai tęsia bendradarbiavimą ir šiame projekte. Grupės „Afrikos būgnai“ vadovas Gediminas Mačiulskis, palikęs profesionalaus perkusininko kelią simfoniniame orkestre, pradėjo gilintis į Vakarų Afrikos būgnų muziką, šokius, kultūrą ir tapo neabejotinu Afrikos būgnų „guru“ Lietuvoje. Kolektyvas jau eilę metų sėkmingai užsiima edukacine, interaktyvia veikla, rengia išskirtinius koncertus ir skleidžia afrikietišką dvasią uždegančiuose pasirodymuose. Projekcijų kūrėjo Pijaus Čeikausko užsiėmimų ir kūrybinės patirties laukas itin platus: animacija, instaliacijos, scenografija ir vizualizacijos. Jaunojo menininko, Vilniaus dailės akademijos magistranto, laimėjusio Meno ir mokslo laboratorijos rengtą konkursą (2019), darbas „Menas ir mokslas“ puošia Vokiečių g. 13 esančio pastato sieną. Netikėtu ir originaliu tikrovės matymo rakursu stebina ir jo trumpo metro filmai „Šventoji rutina“, „Kilniaširdis medis“. Sutartines chorui aranžavęs Vitalij Neugasimov – pianistas, improvizatorius, kompozitorius, populiarios a cappella grupės „Quorum“ įkūrėjas, žinomas įvairių koncertinių programų, aranžuočių autorius. Išskirtinis jo kūrybos bruožas – originalūs ir taiklūs skirtingų epochų, žanrų, tautų muzikos persiliejimai. Būgnų gaudimu, protėvių giesmėmis pasitikime pavasarišką, viltingą Lietuvos laisvės dieną! Įėjimas nemokamas. 

Taip pat kviečiame apžiūrėti Lietuvos medicinos bibliotekoje parengtą leidinių ir dokumentų parodą „Nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios“. Lietuvos valstybės atkūrime dalyvavo nemažas būrys Lietuvos medikų. Jie buvo viena aktyviausių visuomenės grupių, kėlusių tautinį visuomenės susipratimą ir ugdžiusi pilietiškumą. Visi gerai žino Vincą Kudirką, Joną Basanavičių, Joną Šliūpą, Joną Staugaitį, Kazį Grinių ir kitus garsesnius švietėjus, bet gal tik nedaugelis atkreipia dėmesį į jų profesiją. Šie ir daugelis kitų iškilių visuomenės veikėjų daug prisidėjo prie Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo ir stiprinimo 1918–1920 metais. Visais laikais medikai buvo viena raštingiausių ir aktyviausių visuomenės grupių. Ne mažiau svarbus medikų dalyvavimas Lietuvos valstybės kūrimo procesuose ir vėlesniais laikais. Ekspozicijoje pristatoma šių, aktyviai dalyvavusių medikų veikla: pateikiamos Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios Akto signatarų (medikų) trumpos biografijos, literatūra, atspindinti to meto įvykius ir jų dalyvius.

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2017. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS