Klinikinės sveikatos priežiūros terminų bazė SNOMED CT

 

2020-11-11

Ieškote klinikinės sveikatos priežiūros terminų ar kitos aktualios medicininės informacijos elektroninėse sveikatos duomenų sistemose? Visa tai galite rasti SNOMED CT. Jo pradžia siejama su NHS Clinical Terms Version 3 ir SNOMED RT sąjunga. Tai buvo pirmasis žingsnis, kuris peraugo į siekį atspindėti šiuolaikinę klinikinę praktiką bei medicinos technologijų pokyčius. SNOMED CT turinį kuria naudotojų bendruomenių reikalavimų besilaikantys gydytojai praktikai. Kuriamas turinys skirtas naudoti tarptautiniu mastu ir yra susijęs su vietos lygiu diegiamais nacionaliniais plėtiniais. Taigi, SNOMED CT yra tarptautinio masto daugiakalbė sistema, kurią galima lokalizuoti bei atspindėti konkrečiai organizacijai ar vietai būdingas reikšmes ir terminus.

SNOMED CT – tai kliniškai patvirtinta, semantiškai turtinga kontroliuojamoji terminų bazė, skirta veiksmingai perteikti klinikinę informaciją. SNOMED CT yra pasaulyje vartojama klinikinė terminologija, ji susijusi su įvairiomis klinikinėmis specialybėmis ir reikalavimais, visuotinai pripažįstama pirmaujančia pasauline klinikine terminų baze, skirta naudoti elektroniniuose sveikatos įrašuose (ESĮ). ESĮ naudojant SNOMED CT išraiškas galima standartizuotai pateikti gydytojų vartojamas klinikines reikšmes ir automatizuotu būdu paaiškinti jas. SNOMED CT išraiškos yra struktūrizuotas vieno ar kelių sąvokų identifikatorių derinys, naudojamas klinikinei minčiai logiškai pateikti. Tokiu būdu, SNOMED CT sudaro galimybes visiškai išnaudoti ESĮ pranašumus, nes galima ne tik rinkti klinikinius duomenis, veiksmingai rasti, bet ir pakartotinai naudoti klinikinę informaciją.

SNOMED CT yra pagrindinis komponentas kuriant veiksmingus sprendimus, kad iš didėjančių klinikinės informacijos kiekių būtų galima gauti esminius duomenis ir skatinti sąveikius informacijos mainus. SNOMED CT pasirodė 2002 m., per tą laiką subrendo ir nuo 2007 m. ją valdo ir prižiūri Tarptautinė sveikatos terminologijos standartų plėtros organizacija (SNOMED International), kuri yra ne pelno siekianti asociacija, jungianti 41 šalį narę ir tūkstančius licencijų savininkų.

SNOMED CT yra vertingas išteklius, tačiau jo vertė naudinga tik, kai ji įdiegiama gerai suprojektuotose sistemose, kuriose galima pasinaudoti jos pagrindinėmis priemonėmis.

SNOMED CT:

 • yra išsamiausia pasaulyje, daugiakalbė klinikinės sveikatos priežiūros terminų bazė;
 • apima diagnozes, požymius, simptomus, procedūras, kūno struktūras, organizmus ir medžiagas;
 • yra išsamaus moksliškai patvirtinto klinikinio turinio išteklius;
 • užtikrina elektroninių sveikatos įrašų klinikinio turinio kokybę;
 • susieta su kitais tarptautiniais standartais.

Paskirtis

SNOMED CT yra skirta naudoti sveikatos priežiūros srityje:

 • Efektyviai ir išsamiai aiškinant terminus;
 • Kaip terminijos išteklius;
 • Pritaikant elektroninėse sveikatos duomenų programose.

SNOMED CT tikslas – patikimai ir atkuriamai pateikti klinikiniu požiūriu aktualią informaciją elektroninėse sveikatos duomenų sistemose (dažniausiai elektroniniuose sveikatos duomenų įrašuose ir ESĮ), siekiant:

 • Asmenims ir populiacijoms užtikrinti įvairias sritis apimančias aukštos kokybės sveikatos priežiūros paslaugas;
 • Optimaliai surinkti, apdoroti ir pateikti klinikinę informaciją;
 • Efektyviai, nuosekliai ir atkuriamai naudoti klinikinę informaciją;
 • Klinikinę informaciją naudoti statistiniais ir ataskaitų rengimo tikslais.

Daugiau informacijos: https://www.snomed.lt/

 

 

 

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2017. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS