Spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena

 

2020-10-10

Spalio 10-ąją minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Šia diena skatinama atkreipti visuomenės dėmesį į psichikos sveikatos problemas, labiau rūpintis emocine būkle ir atsigręžti į tuos, kuriems labiausiai reikia pagalbos. Pastarieji metai daugeliui dėl COVID-19 buvo itin įtempti. Pasikeitusios įprastos gyvenimo sąlygos atnešė nemažai iššūkių. Juos pirmiausia pajuto sveikatos priežiūros specialistai, atsidūrę intensyvios kovos su pandemija priešakyje, rizikuojantys savo ir savo artimųjų sveikata. Taip pat ir pedagogai, studentai ir kiti švietimo proceso dalyviai, turėję operatyviai organizuoti nuotolinį mokymosi procesą. Dėl patiriamo streso ir didesnio nei įprasta krūvio pagalba iš šalies jiems ypač reikalinga. Nestabiliomis aplinkybėmis nuolat keičiama darbo tvarka, griežtėjantys saugumo reikalavimai ir mažėjantis socialinis kontaktas veikia ir visų kitų sričių atstovų gyvenimus bei emocinę būseną. Atsižvelgdama į tai, Lietuvos medicinos biblioteka parengė du rekomendacinio pobūdžio psichologinės literatūros šaltinių leidinius.

Minėdami 2020-uosius – Vaikų emocinės gerovės metus, sudarėme literatūros rodyklę „Vaikų emocinė gerovė. Joje skaitytojas ras specialistų parašytas Lietuvos bibliotekose randamos knygas bei elektroninius leidinius vaikų ir paauglių psichologinės sveikatos, priklausomybių, savižudybių, patyčių, šeimoje patiriamo smurto, lytiškumo temomis, taip pat leidinius tėvams apie vaikų auklėjimą. Paauglystė jaunuoliui ir jo artimiesiems – nelengvas metas, kuomet įvyksta daug gyvenimo pokyčių, neretai sukeliančių nemažai streso. Kartais pastarasis gali paskatinti psichikos sveikatos sutrikimų, liguistos emocinės būsenos atsiradimą. Sudaryto leidinio tikslas – suteikti dalykinės informacijos apie jauną žmogų ištinkančias psichologines, socialines problemas, pasiūlyti vaikui ir jo artimiesiems galimus problemų sprendimo būdus ar kitą reikiamą pagalbą.

Antrasis mūsų rekomenduojamos literatūros sąrašas „Knygos padedančios priimti save“ parengtas bendradarbiaujant su Birštono miesto viešąja biblioteka projekte „Kūrybiška, išmani ir mobili biblioterapija“. Atrenkant jam literatūrą remtasi ankstesnių metų sudarytais leidiniais „Knygos keičiančios mąstymą“ (2014), „Knygos pagal receptą“ (2016) ir kt. Psichikos sveikatos specialistų parašytos rekomendacinės knygos perteikia konkrečias pagalbos sau strategijas, kurios padeda geriau suprasti save, atpažinti ankstyvuosius ligos simptomus bei suteikia daugiau drąsos keisti savo elgseną. Juose skaitytojas ras patarimų, kaip įveikti nerimą, baimę, nusivylimą savimi, susitaikyti su artimųjų netektimi ir kitomis psichologiškai sunkiomis situacijomis.

Naudingos nuorodos:

Vaikų linija
Vilties linija
Jaunimo linija
Krizių įveikimo centras
Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyrius


 

 

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2017. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS