Spalio 8-oji –Pasaulinė regėjimo diena

 

2020-10-08

Spalio 8-ąją minima Pasaulinė regėjimo diena. Ją kasmet spalio antrąjį ketvirtadienį skelbia Pasaulinė sveikatos organizacija. Šia diena visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į aklumą, regėjimo negalią ar sutrikimus, labiau rūpintis savo akimis. Šių metų Pasaulinės regėjimo dienos šūkis – Viltis regėti.

Akys padeda mums pažinti ir patirti aplinkinį pasaulį. Maždaug 80 proc. visos informacijos gauname per akis. Regos silpnėjimas ar praradimas stipriai paveikia žmogaus gyvenimą, kasdienes, įprastas veiklas, darbo, studijų galimybes, bendravimą ir kitas sąveikas su aplinka. Akys gali parodyti ir vidaus ligų požymius. Ne veltui jos vadinamos sielos veidrodžiu.

Regos negalią ar sutrikimus gali lemti kelios priežastys, dažniausiai ligos, kaip kad debetas ar trachoma, vyresniame amžiuje atsirandantys pakitimai, kaip kad katarakta, geltonosios dėmės degeneracija ar glaukoma, įvairios akių traumos.

Šiandieniniame technologijų pasaulyje regos silpnėjimą neretai lemia ir ilgas darbas kompiuteriu. Tad būtina nuolat rūpintis akimis: atkreipti dėmesį į akių sausėjimą, kas valandą leisti bent 10 min. akims pailsėti – nukreipti jas nuo ekrano, pasižiūrėti pro langą, pažvilgčioti į skirtingas puses ar atlikti kitus pratimus. Nešiojančiam akinius reikėtų bent kartą per metus tikrintis regą, matuotis akių spaudimą.

Naudingos nuorodos:

Tinklaine.lt
Lietuvos aklųjų biblioteka
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga
Pasaulinės sveikatos organizacijos skiltis
Tarptautinė aklumo prevencijos agentūra
Tarptautinės tinklainės organizacijos (Retina International)

 

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2017. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS