Vasaris – burnos vėžio ir kitų onkologinių susirgimų prevencijos mėnuo

 

2021-02-03

Sausį minėjome gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitę. O vasaris – burnos vėžio profilaktikai ir kovai su kitais onkologiniais susirgimais skirtas mėnuo. Pasaulio sveikatos organizacija ir Tarptautinė vėžio kontrolės organizacija vasario 4-ąją yra paskelbusios Pasauline kovos su vėžiu diena. Ši diena skirta atkreipti visuomenės dėmesį į šios ligos profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, jos prevenciją, fizinio aktyvumo ir sveiko gyvenimo būdo įtaką, užkertant kelią pavojų žmogaus gyvybei keliantiems susirgimams. Specialistai pabrėžia, kad tik laiku aptikus šią klastingą ligą ir pradėjus ją gydyti, galima pasveikti. Todėl žmonės skatinami nemokamai pasitikrinti, ar ja neserga.

Prevencinė programa vyksta visoje Lietuvoje, todėl kiekvienas, turintis neaiškius darinius burnoje: paraudimą, pabalimą, burnos gleivinės šiurkštumus, negyjančias žaizdeles, opą burnoje, nedelsiant turėtų apsilankyti pilnai burnos apžiūrai, diagnozės nustatymui pas odontologus, burnos chirurgus, periodontologus – odontologijos kabinetuose, klinikose. Specialistai pabrėžia, kad uždelstos burnos vėžio formos mažina sergančiųjų išgyvenimo metus.

Burnos vėžys – tai piktybinis bet kurios burnos vietos susirgimas. Jis gali išsivystyti ant lūpų, dantenų, liežuvio, vidinio žandų paviršiaus, gomurio, burnos dugno ar seilių liaukose.

Šis vėžys yra sunkiai atpažįstamas. Lietuvoje nustatoma apie 75–80 proc. užleistų (trečios, ketvirtos stadijos) burnos vėžio atvejų. Tai nėra geras rezultatas, nes žmonės kreipiasi labai vėlai, neateina gydytis laiku. Užleistų stadijų burnos vėžio gydymas labai sudėtingas tiek gydytojams, tiek pačiam žmogui.

Pasitvirtinus įtarimams, kad burnoje yra ikivėžiniai ar vėžiniai pakitimai, pacientai su siuntimu, skubos tvarka bus nukreipiami diagnozės patikslinimui ir gydymui į specializuotus centrus: Nacionalinį vėžio institutą, VU ligoninės Žalgirio kliniką, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas, Klaipėdos universitetinę ligoninę.

Norintieji pasitikrinti, ar neserga burnos vėžiu, kviečiami užsiregistruoti ir atvykti į artimiausią prevencijos akcijoje dalyvaujančią įstaigą įvairiuose Lietuvos miestuose.

Burnos vėžio prevencijos akcijoje dalyvaujančių įstaigų kontaktus rasite čia.

Parengta pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos informaciją.

 

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2017. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS