Ženkliukų, pašto ženklų ir vokų paroda, skirta Lietuvos Raudonojo Kryžiaus 100-mečiui

 

2019-11-13

Lapkričio 13-osios pavakarę Lietuvos medicinos bibliotekoje  rinkosi „užkietėję“ kolekcininkai,  „susirgę“ nepagydoma kolekcionavimo liga. Tą vakarą vyko Lietuvos Raudonojo Kryžiaus 100-mečiui skirtos emblemų parodos atidarymas. Joje eksponuojami ženkliukai, pašto ženklai ir vokai iš gydytojų Romualdo Algirdo Rimdeikos, Viktoro Kirilos, Stanislovo Tarbūno, Povilo Rimkaus kolekcijų. Susirinkusieji taip pat galėjo apžiūrėti ekslibrisus ir literatūrinius leidinius iš Lietuvos medicinos bibliotekos fondų. Paroda veiks iki lapkričio 29 dienos. Maloniai kviečiame dalyvauti.

Parodos ekspontai labai skirtingi. Kiekvienas jų turi savo atsiradimo istoriją ir paskirtį. Vieniems ženklelis – tik praktiška reprezentavimo priemonė, iš užsienio parsivežtas suvenyras, kitiems – meninės raiškos forma, tretiems – brangaus žmogaus reliktas, saugantis svarbią istorijos dalį. Daliai kolekcininkų pašto ženklų rinkimas yra ilgametė šeimos tradicija, kiti šį užsiėmimą perėmę iš draugų ar kolegų. Pavyzdžiui, vienas iš parodos dalyvių, Raudojo Kryžiaus draugijos, Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos narys R. Rimdeika ženklelių kolekciją pradėjo kaupti 1959 metais, būdamas tuometinio Kauno medicinos instituto Gydomojo fakulteto absolventu. Iš pradžių rinko ženklelius sporto tematika, o vėliau, kaip jis pats sako, kadangi buvo „kryžorgu“, atsakingu už Raudonojo Kryžiaus veiklą, pradėjo rinkti šiai organizacijai skirtus ženklus. Taip susikaupė gausi ženklelių kolekcija iš viso pasaulio.

 

O štai V. Kirilą kolekcionuoti ženklus įkvėpė prosenelis Rapolas Veržbolauskas. Gydytojas, pradėjęs juos rinkti dar vaikystėje, jau keliolika metų dalyvauja tarptautinėse filatelijos parodose,  rengia asmenines parodas ir yra laimėjęs  sidabro ir bronzos medalių. Kaip jis pats pasakoja apie šią veiklą: „Aš jau nuo  ankstyvos vaikystės daug laiko leisdavau su seneliu, užkietėjusiu filatelistu Leonu Veržbolausku, kuris kone visą savo laisvalaikį skiria pašto ženklams. Senelis buvo jaunųjų filatelistų būrelio vadovas. Kiekvieną sekmadienį Ryšių istorijos muziejuje pasakodavo ir mokydavo jaunimą apie filateliją. Matydamas, kaip gerokai vyresni už mane vaikai ir paaugliai domisi pašto ženklais, nekantravau ir pats pradėti juos rinkti. Tačiau senelis buvo griežtas ir sakė, kad  prieš tai turiu pasirinkti temą, nes visų pašto ženklų neįmanoma surinkti. Mano vaikystės svajonė buvo tapti gydytoju, todėl norėjau rinkti viską, kas susiję su medicina. Bet ir vėl turėjau susidurti su geležiniu senelio autoritetu, jo nuomone, medicina – per plati tema. Neilgai trukus, filatelistų sueigoje pastebėjau pašto ženklą su raudonu kryželiu, kuris, mano tuometiniu supratimu, buvo medicinos simbolis. Senelis nupirko man šį pašto ženklą ir paaiškino, kad jis skirtas Raudonojo Kryžiaus draugijai. Taip nuo penkerių metų ir pradėjau rinkti pašto ženklus su Raudonuoju Kryžiumi“.

Eksponuojamas emblemas sudaro įvairios detalės: užrašai, simboliai, inicialai, žymių žmonių portretai. Daugumą jų sieja raudonas kryžius baltame fone – 1863 m. tarptautinėje diplomatinėje konferencijoje patvirtintas nepriklausomybės, nešališkumo ir neutralumo ženklas, humanitarinio judėjimo misijoje, išreiškiantis jo esmę ir principus, kurių pagrindinis – padėti sužeistiesiems ir nelaimės ištiktiesiems.

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2017. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS