Žodynas vaikams „Žmogus su negalia irgi gali“ ir kitos knygelės mažiesiems

 

2020-12-18


Besibaigiant 2020-iesiems, vaikų emocinės gerovės metams, galima pasidžiaugti, jog šiemet išties netrūko visuomeninių ir edukacinių iniciatyvų, skirtų vaikams. Prie jų prisidėjome ir mes, sudarydami rekomenduojamos literatūros rodyklę „Vaikų emocinė gerovė“ . Kartu su kitomis bibliotekomis džiaugiamės ir atsinaujinusiomis leidybinėmis veiklomis bei šiemet pasirodžiusiais svarbiais leidiniais vaikams. Glaustai pristatome kelis jų, pasiekiamus elektroniniu formatu.

Gruodžio pradžioje minėjome Tarptautinę neįgaliųjų dieną. Simboliška – gruodžio viduryje mažuosius skaitytojus ir jų artimuosius pasiekė džiugi naujiena – Lietuvos aklųjų biblioteka  iš suomių kalbos išvertė ir elektroniniu formatu išleido iliustruotą negalių žodyną vaikams „Žmogus su negalia irgi gali“ (aut. Heini Saraste, Kalle Konkkola, vertėja Viltarė Urbaitė). Žodyne ne tik pristatoma 120 su neįgalumu susijusių sąvokų, bet ir, pasitelkus žaismingas iliustracijas, formuojamas šiuolaikiškas, pagarbus ir atviras požiūris į žmogų su negalia.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos taip pat jau ne pirmus metus vykdo gražią švietėjišką veiklą, skirtą vaikams. Viena jų – spalvingos edukacinės sveikatos pasakų knygelės, kurias vaikai turi pasigaminti patys www.vilniaustlk.lt/r/book/. Šiuos leidinius jau pamėgo tiek mažieji, tiek vyresni skaitytojai. Jie platinami ne tik Vilniuje, bet ir kitose savivaldybėse. Knygelės kelių skirtingų temų, tad kiekvienas galės išsirinkti sau įdomiausią. Susidomėjusios ugdymo bei gydymo įstaigos, vaikų dienos centrai, bibliotekos ir visi kiti gali kreiptis į TLK tel. (8 5) 210 0056, el. p. jolanta.sadauskaite@vlk.lt.

Šie metai buvo darbingi ir Lietuvos vaikų vėžio asociacijai „Paguoda“. Ji, bendradarbiaudama su partneriais, išleido du informacinius iliustruotus, spalvingus leidinius vaikams ir paaugliams apie vėžiu sergančiųjų vaisingumą (autorė Anja Borgmann-Staudt, iliustratorius Dieter’is Schmitz’as, vertė „TOFT international“). Jie padės ne tik jaunuoliams, bet ir jų tėvams, pedagogams kalbėtis šia aktualia tema, kurios kartais privengiama. Leidinys „O jei vieną dieną panorėsiu tapti mama?“ skirtas vėžiu sergančioms mergaitėms ir merginoms.


O leidinyje „O jei vieną dieną panorėsiu tapti tėčiu?“ sau naudingos ir įdomios informacijos ras vėžiu sergantys berniukai, jaunuoliai bei jų artimieji. Knygelės ne tik informatyvios, bet ir patrauklios – spalvingos, žaismingos iliustracijos leidžia rimtus, sudėtingus klausimus perteikti vaikui suprantamu ir priimtinu būdu.

Daug susidomėjimo sulaukė ir knygelė „Mano herojus – tai tu“, skirta vaikams, paveiktiems COVID-19 pandemijos (tekstas, iliustracijos Helena Patuck). Tai Nuolatinio agentūrų bendradarbiavimo komiteto Psichinės sveikatos ir Psichosocialinės pagalbos ekstremaliųjų įvykių metu Atskaitinės grupės projektas. Ji leidinį rengė, bendradarbiaudama su ekspertais iš daugiau nei 50 tarptautinių organizacijų, taip pat vaikais ir jų artimaisiais iš 104 šalių. Siekiant įvertinti vaikų psichikos sveikatą ir psichosocialinius poreikius COVID-19 pandemijos metu, buvo vykdoma pasaulinė apklausa arabų, anglų, italų, prancūzų ir ispanų kalbomis. Tada, remiantis apklausos rezultatais, sudarytas temų, kurios turi būti nagrinėjamos kuriamos istorijos metu, sąrašas.

Šiuo metu knygelė yra išversta į 130 skirtingų kalbų, įskaitant ir  lietuviškąją jos versiją. Susipažindami su pagrindinio knygelės istorijos herojaus Arijaus nuotykiais, vaikai plečia savo žinias ir suvokimą apie koronavirusą. Tai padeda tėvams ir pedagogams vaikams patraukliu būdu kalbėti apie vaikus bauginančius dalykus, susijusius su koronavirusu, bei žaismingai juos mokyti laikytis saugumo rekomendacijų.

Parengė Viktorija Jonkutė.

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2017. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS