Tarptautinė vėžiu sergančių vaikų diena

 

2022-02-15

Tarptautinė vėžiu sergančių vaikų diena minima nuo 2002 m. Šia diena siekiama atkreipti dėmesį į šią ligą, dėl kurios vaikas ar paauglys nueina ilgą, ne vienerius metus trunkantį kelią, ir išreikšti palaikymą sergantiems, jų šeimos nariams ir artimiesiems.

 

Kasmet pasaulyje užregistruojama daugiau kaip 10 mln. naujų vėžio susirgimų. Nors vėžys diagnozuojamas ir vaikų amžiuje, serga net naujagimiai, vis tik  vaikų onkologinės ligos yra retos.

Vaikų ir suaugusiųjų onkologinės ligos skiriasi. Mažieji ligoniai dažniausiai serga leukemija (kraujo vėžiu) arba jiems yra išsivystę centrinės nervų sistemos navikai, 10 proc. susirgimų sudaro limfomos. Manoma, kad vaikams onkologinės ligos atsiranda dėl genų mutacijos, aplinkos veiksniai ir išoriniai faktoriai jiems beveik neturi įtakos.

Vaikų išgyvenamumas yra žymiai didesnis, negu suaugusiųjų. Vaikus gydantys medikai pastebi, kad vėžys dažnai pagydomas, tačiau svarbu pastebėti pirmuosius simptomus.  80 – 90 proc. vaikų pasveiksta. Liga atsinaujina 5 – 10 proc. vaikų.

Ligos pasireiškimo simptomai būna nespecifiniai. Leukemija prasideda kaip paprasta infekcija. Kraujo tyrimų rodikliai pakinta tik vėliau. Tačiau nereikia išsigąsti, kad vaikui sukarščiavus ir prasidėjus infekcijai gali išsivystyti onkologinė liga. Pastebėjus be priežasties nuolat atsirandančias mėlynes ar kraujosruvas ir nesiliaujant karsčiavimui reikia atlikti tyrimus. Nervų sistemos navikų simptomai taip pat nespecifiniai – skauda galvą, gali varginti pykinimas, vėmimas, eisenos sutrikimai, traukuliai. Jeigu simptomai nepraeina ir vis pasikartoja tada reikėtų susirūpinti.

Kraujo vėžys dažniausiai gydomas chemoterapijos būdu, kartais reikia kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos. Organų navikai gydomi kompleksiškai – chirurginiu būdu, radioterapija, chemoterapija, imunoterapija, jeigu reikia ir transplantacija. Kai liga agresyvi, tuomet taikomos ir visos gydymo formos. Gydymas parenkamas lagal vaiko ligą, amžių, naviko stadiją ir kitus veiksnius.

Gydytoja vaikų hematologė Sigita Stankevičienė teigia: ,,Onkologinės ligos vaikų amžiuje – gamtos klaida. Ląstelė kažkodėl ,,supyksta” ir nebėra tokia, kokia turėtų natūraliai būti. Kodėl taip įvyksta: ląstelė mutuoja ir imuninė sistema jų nebeatpažįsta, priežasties konkrečios įvardinti negalima”.

Kas sukelia vėžį iki šiol nėra atsakymo. Vėžiu serga ne tik žmonės. Vėžys rastas dinozaurų kūnuose, Egipto mumijose.

 

Naudingos nuorodos
www.sam.lrv.lt
www.vaikuligonine.lt
www.nvi.lt

Rekomenduojamos literatūros sąrašas visuomenei

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS