„Išdavę Hipokratą: sovietinė psichiatrija kaip ginklas prieš kitaminčius“ – knyga prilygstanti siaubo filmo scenarijui

 

2024-02-20

„Išdavę Hipokratą: sovietinė psichiatrija kaip ginklas prieš kitaminčius“ –  knyga prilygstanti siaubo filmo scenarijui. Autorius aprašo savo išgyvenimus, būseną, kartais pakomentuodamas vykstantį dialogą, sukuria įtemptą atmosferą ir leidžia pajusti protu nesuvokiamų situacijų beprotybę. Tai – Sovietų Sąjungos disidento Jevgenijaus Nikolajevo prisiminimai, nušviečiantys mažai žinomą sovietų baudžiamosios “psichiatrijos” temą. Visa tai vyko praėjusio šimtmečio antroje pusėje apie 1970-1980 metus. Beje, baudžiamosios psichiatrijos taikymas vėl išbujojo Putino valdomoje Rusijoje, todėl ši knyga kaip niekad aktuali ir dabar.

  Būdamas jaunas mokslininkas J.Nikolajevas pateko į vadovybės nemalonę dėl atsisakymo dalyvauti politinėse paskaitėlėse, komunistinėse talkose ir dėl režimo kritikos. Jis buvo pripažintas, kaip „asocialaus elgesio“asmuo ir sulaukė skaudžių pasekmių. Viskas prasidėjo nuo atleidimo iš darbo iki ne kartą taikyto priverstinio gydymo psichiatrijos gydykloj, kur ir buvo bandoma išmušti iš galvos nepalankų valdžiai mąstymą ir elgesį. Ten buvo „gydytas“fizinę ir psichinę sveikatą žalojančiais preparatais, kentė nuolatines patyčias ir bauginimus, jam buvo apribotas veiksnumas ir pilietinės teisės. Apginti disertaciją ir gauti biologijos mokslų kandidato laipsnį J. Nikolajevui liko tik svajonė, nes gyvenimas pasisuko visiškai kita vaga. Visa tai tęsėsi ištisą dešimtmetį, kol pagaliau 1980m. jam buvo leista emigruoti į Vakarus. Ši sukrečianti knyga dienos šviesą išvydo Vakarų Vokietijoje.

    Kaip teigia autorius savo įžangoje, politinių priešininkų paskelbimas psichikos ligoniais ir prieš juos nukreiptos represijos-sena kaip pasaulis praktika. Viduramžiais tokie žmonės dažnai buvo skelbiami apsėstaisiais ir,jei jiems pavykdavo išvengti mirties, buvo izoliuojami nuo visuomenės. Vėliau atsirado ligoninės, kurių personalo elgesys dažnai priklausydavo nuo nurodymų „iš viršaus“. Pažvelgęs į tai istoriniu aspektu, autorius daro išvadą, kad sovietų baudžiamoji psichiatrija nebūtų įmanoma be ištikimų režimo kareivių-Hipokrato priesaiką išdavusių medikų, kurpusių diagnoses, klastojusių ligos istorijas, vykdžiusių KGB pareigūnų nurodymus. Būtent juos ir apibūdina knygos pavadinimas.

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS