Jon Kabat-Zinn ,,Kūno ir proto išmintis“

 

2024-04-12

Jonas Kabat-Zinnas  – medicinos mokslų daktaras, rašytojas ir meditacijos mokytojas, Masačusetso universiteto Medicinos fakulteto profesorius emeritas, taip pat Streso mažinimo klinikos įkūrėjas. Skaito paskaitas apie sąmoningumu pagrįstą streso mažinimą viso pasaulio sveikatos priežiūros specialistams. Jis  siekia, kad sąmoningumas kuo labiau paplistų medicinoje ir visuomenėje. Knygoje aprašoma, kaip įveikti stresą, skausmą ir ligas taikant sąmoningumo praktikas.

Ši knyga – tai kvietimas skaitytojui leistis į saviugdos, savęs pažinimo, mokymosi ir gijimo kelionę. Ji paremta trisdešimt ketverių metų klinikine patirtimi, įgyta dirbant su daugiau nei dvidešimčia tūkstančių žmonių, pasiryžusių dalyvauti aštuonių savaičių trukmės dėmesingu įsisąmoninimu grįsto streso mažinimo kurse.

1979 m. buvo naujai sukurta klinikinė programa naujoje medicinos šakoje, vadinamoje elgesio medicina, arba, kaip dabar apibrėžiama platesne prasme, proto bei kūno ir integracine medicina. Proto ir kūno medicinos požiūriu, psichiniai ir emociniai veiksmai, t. y. mūsų mintys ir elgesys, gali daryti reikšmingą teigiamą ar neigiamą poveikį mūsų fizinei sveikatai ir gebėjimui išgyti po ligų ir traumų bei gyventi kokybišką, pasitenkinimą teikiantį gyvenimą, net ir sergant lėtinėmis ligomis, patiriant lėtinį skausmą ar nuolatinį stresą.  

Žmonės leidžiasi į saviugdos, savęs paieškų, mokymosi ir gijimo kelionę, nes trokšta perimti sveikatos kontrolę į savo rankas ir bent šiek tiek nusiraminti. Jie išmoksta, kaip rūpintis savimi, ne atsisakant paskirto medicininio gydymo, o papildomai taikant gyvybiškai svarbius dėmesingo įsisąmoninimo lavinimo įgūdžius. Dėmesingas įsisąmoninimas – tai nevertinantis sąmoningumas kiekvieną akimirką. Juo lavinama tikslingai susitelkiant į tai, kam paprastai neskiriame jokio dėmesio.

Gebėjimas veiksmingai spręsti problemas ir susikurti vidinę ramybę bei harmoniją, yra menas. Kai sutelkiame vidinius išteklius meistriškam problemos sprendimui, paprastai atrandame vidinį gebėjimą ją įveikti pasinaudojus ta pačia problema, visai kaip buriuotojas pakreipia burę taip, kad panaudotų vėją kaip energijos šaltinį burlaiviui plukdyti. Neįmanoma plaukti prieš vėją, o jei mokate plaukti tik pavėjui, nuplauksite tik ten, kur vėjas pučia. Tačiau jei žinote, kaip panaudoti vėjo energiją, ir esate kantrūs, nuplauksite ten, kur norite. Jūs galite valdyti situaciją.

Šioje knygoje mokysimės ir praktikuosime meną, kaip stoti akistaton su visiška katastrofa. Sieksime, kad gyvenimo audros, užuot mus sunaikinusios ar atėmusios iš mūsų jėgas ir viltį, mus sustiprintų, nes kaip tik jos moko mus gyventi, augti ir gyti nuolat kintančiame ir kartais skausmo kupiname pasaulyje. Šis menas – tai mokymasis naujai pažvelgti į save ir pasaulį, naujai dirbti su savo kūnu, mintimis, jausmais ir suvokimu, šiek tiek daugiau juoktis iš visko, taip pat ir iš savęs,  kol mokomės kuo geriau išlaikyti pusiausvyrą.

 

Knygą skaitymui galite pasiskolinti Lietuvos medicinos bibliotekoje, ieškokite ibiblioteka.lt portale

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS