Knyga– Priklausomybės kaukės

 

2024-04-29

  

Nuo seno iki šių dienų visuomenė svarsto, ar priklausomybė yra moralinių vertybių ir valios trūkumas, ar liga. Neretai priklausomi asmenys įvardijami gėdingai, nepagarbiai ar negatyviai. Dėl savo ligos jie dažniau yra baudžiami, o ne gydomi. Slėpdami savo ligą, tokie žmonės pavėluotai kreipiasi į gydytoją, atsiriboja nuo visuomenės, tampa vieniši. Tik įsisąmoninus, kad priklausomybė yra lėtinė smegenų liga, galima efektyviai sumažinti priklausomybės sukeliamą žalą individui ir visuomenei.

 Priklausomybė-sudėtingas sutrikimas, lemiamas įvairių neurobiologinių ir psichosocialinių veiksnių. Priklausomybę gali sukelti įvairios psichoaktyvios medžiagos ir tam tikro elgesio modeliai: lošimas, socialinių tinklų tikrinimas ir naršymas internete, žaidžiami kompiuteriniai žaidimai. Vienas iš priklausomybei būdingų požymių- potraukis vartoti psichoaktyvią medžiagą arba kartoti tam tikrą elgesį, kuris suteikia malonumo. Ilgainiui priklausomybė ir jos pasekmės žalingai paveikia jo paties, šeimos, visuomenės gyvenimą.

Kaip atskirti malonumą nuo priklausomybės, kodėl tampama priklausomu? Priklausomybės liga yra lėtinė, jai būdingi paūmėjimai (atkryčiai), su keliomis šiai  ligai būdingomis stadijomis. Dažniausiai toks žmogus neigia savo priklausomybę ir teigia galintis tai valdyti. Nepripažinimo stadija, kurios metu vyksta pokyčiai šeimoje, skyrybos, kivirčai su bendradarbiais, pravaikštos, darbo praradimas, gali testis labai ilgai. Priklausomybė yra slepiama, tarsi noras pasislėpti po kauke meluojant ne tik aplinkiniams, bet ir sau pačiam. Autoriai moksliškai pagrindžia ir detaliai aprašo visas šešias priklausomybės ligos stadijas.

Šios ligos gydymas ilgas ir sudėtingas, o ypač gydant priklausomybę nuo psichoaktyviųjų medžiagų. Pirminis sprendimas vartoti narkotinę medžiagą dažniausiai būna savanoriškas, kai kam gal net dėl įdomumo, bet, įvykus smegenų pokyčiams, kontroliuoti vartojimą tampa labiai sunku. Smegenų pokyčiai gali būti negrįžtami, todėl, priklausomybei yra  būdingi atkryčiai. Knyga suteikia žinių apie priklausomybės rizikos veiksnius, simptomus, pasekmes, gydymą ir nurodo kelią kur, kada ir į ką kreiptis.

Ar galima išvengti priklausomybės? Autoriai teigia, kad tik vykdant prevencines programas, kurios įtraukia šeimas, mokyklas, bendruomenes, galima žymiai sumažinti priklausomų žmonių ratą.

Priklausomybės kaukės / Lina Barkienė, Artūras Barkus ; [recenzentai Robertas Badaras, Vaida Baltrūnienė] ; [Vilniaus universitetas]. – Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2024 (Vilnius : Petro ofsetas). – 163, [3] p. : iliustr. ; 23 cm. – (Vilniaus universitetas visiems, ISSN 2669-2295) 

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS