Pasaulinė diabeto diena

 

2022-11-14

Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto diena, kuri minima nuo 1991 m. siekiant atkreipti dėmesį į cukrinį diabetą, jo komplikacijas, prevenciją ir kontrolę. Prieš šimtą metų Frederikas Bantingas pirmą kartą suleido insuliną diabetu sergančiam berniukui ir išgelbėjo jo gyvybę.

Cukrinis diabetas – lėtinė endokrininė metabolinė liga, kurią sukelia žmogaus organizme insulino sintezės, sekrecijos ir periferinio veikimo sutrikimas.Diabetu susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas yra kasos gaminamas hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija. Jis padeda gliukozei patekti į raumenis, riebalinį audinį, kepenis, reguliuoja ir mažina gliukozės kiekį kraujyje. Žmonių, kurie serga pirmo tipo cukriniu diabetu, kasos beta-lastelės dėl įvairių priežasčių negamina insulino. Jeigu organizme yra pakankamai insulino, bet jis nėra periferijoje veiksmingai naudojamas, susergama antro tipo diabetu.

Dažniausia cukrinio diabeto forma – antro tipo diabetas. Juo serga suaugę ar vyresnio amžiaus žmonės. Cukrinio diabeto rizikos veiksniai: nutukimas arba antsvoris, judėjimo stoka, anksčiau nustatytas gliukozės tolerancijos sutrikimas, nesubalansuota mityba, vyresnis negu 40 m. amžius, aukštas kraujospūdis, didelis cholesterolio kiekis kraujyje, jeigu tarp paciento pirmos eilės giminaičių nustatyta cukrinio diabeto atvejų. Moterims gali išsivystyti nėštumo metu.

Diabeto požymiai: dažnas šlapinimasis, besaikis troškulys, didėjantis alkis, svorio mažėjimas, nuovargis, negebėjimas susikaupti ar išlaikyti dėmesį, suprastėjusi rega, vėmimas ir skrandžio skausmai (dažnai painiojami su gripu), plaštakų ir pėdų dilgčiojimas ar nejautra, neryškus matymas, dažnos infekcijos, blogai gyjančios žaizdos. Sergantiesiems antrojo tipo diabetu šie požymiai dažnai neryškūs.

Naujausiais tyrimų duomenimis šios ligos paplitimas pasaulyje didėja. Vienas iš dešimties suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Apie 541 mln. turi gliukozės tolerancijos sutrikimų. 2021 m. Lietuvoje 907 sergančiųjų buvo iki devyniolikos metų.

Diabetas yra vyraujanti širdies ligų, insulto, aklumo, inkstų nepakankamumo ir apatinių galūnių amputacijų priežastis.

Ligos valdymo priemonės: dieta, fizinis aktyvumas, žinios, savikontrolė, gydymas vaistais. Ankstyva ligos diagnozė ir gydymas padeda išvengti ar atitolinti komplikacijų.`

Naudingos nuorodos:
https://www.endokrinologai.lt/
http://www.dia.lt/

Lietuvos medicinos biblioteka parengė visuomenei naudingų literatūros šaltinių sąrašą šia tema.

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS