PSO švenčia 75-ąsias metines

 

2023-04-07

PSO švenčia 75-ąsias metines ir ragina užtikrinti teisingumą sveikatos srityje precedento neturinčių grėsmių akivaizdoje

Generalinis direktorius ragina vyriausybes ir vadovus imtis veiksmų siekiant apsaugoti sveikatos priežiūros ir sveikatos priežiūros darbuotojus, kurie yra reagavimo į ekstremaliąsias sveikatos ir klimato situacijas priešakyje, ir į juos investuoti

2023 m. balandžio 7 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kartu su 194 valstybėmis narėmis ir kitais partneriais minės savo 75-ąsias metines, ragindama iš naujo siekti teisingumo sveikatos srityje.

Prieš septyniasdešimt penkerius metus, po daugiausiai aukų nusinešusio ir niokojančio karo žmonijos istorijoje, įsigaliojo Pasaulio sveikatos organizacijos konstitucija – pasaulio tautų sutartis, pripažinusi, kad sveikata yra ne tik pagrindinė žmogaus teisė, bet ir taikos ir saugumo pagrindas.

Per pastaruosius septynis su puse dešimtmečio buvo padaryta nepaprasta pažanga saugant žmones nuo ligų ir destrukcijos įskaitant raupų išnaikinimą, poliomielito atvejų sumažinimą 99%, išgelbėjus milijonus gyvybių taikant vaikų skiepijimą, mažėjant gimdyvių mirtingumui ir gerinant sveikatą ir gerovę milijonams.

„PSO istorija parodo, kas įmanoma, kai tautos susirenka bendram tikslui“, – sakė PSO generalinis direktorius dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Turime kuo didžiuotis, tačiau turime daug nuveikti, kad įgyvendintume savo pamatinę viziją apie aukščiausią pasiekiamą visų žmonių sveikatos standartą. Mes ir toliau susiduriame su didžiule nelygybe, susijusia su sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumu, su pasaulio apsaugos nuo ekstremalių sveikatai situacijų trūkumais ir su sveikatai žalingų produktų grėsmėmis bei klimato krize. Šiuos pasaulinius iššūkius galime įveikti tik globaliai bendradarbiaudami.

Siekdama įveikti šiuos iššūkius, PSO ragina šalis imtis skubių veiksmų siekiant apsaugoti, remti ir plėsti sveikatos priežiūros darbuotojų gretas, kaip strateginio prioriteto. Investicijos į švietimą, įgūdžius ir orias darbo vietas sveikatos srityje turi būti teikiamos pirmenybe, kad būtų patenkintas sparčiai augantis sveikatos poreikis ir iki 2030 m. būtų išvengta numatomo 10 mln. sveikatos priežiūros darbuotojų trūkumo pasaulyje; pirmiausia mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse.

PSO taip pat neseniai paskelbė pasaulinę mokymo programą apie būtinąją skubią pagalbą, kuri iki 2025 m. pabaigos bus skirta 25 % slaugytojų ir akušerių iš 25 mažas ir vidutines pajamas gaunančių šalių. Ši 25 x 25 x 25 skubios pagalbos programa suteiks slaugytojams ir akušerėms įgūdžių ir kompetencijų, kurios padės išgelbėti gyvybes ir sumažinti negalią.

Žvelgiant į ateinančius 75 metus ir arti kito šimtmečio sandūros, atnaujintas įsipareigojimas užtikrinti teisingumą sveikatos srityje bus raktas į būsimus sveikatos iššūkius. COVID-19 pandemijos šešėlyje PSO atsigavimo planas apima skubų paradigmos pokytį siekiant skatinti sveikatą ir gerovę bei užkirsti kelią ligoms, sprendžiant pagrindines jų priežastis ir sukuriant sąlygas sveikatai klestėti. PSO ragina šalis teikti prioritetą pirminei sveikatos priežiūrai, kaip visuotinės sveikatos apsaugos pagrindui.

COVID-19 pandemija parodė, kad sveikatos apsauga yra labai svarbi mūsų ekonomikai, visuomenei, saugumui ir stabilumui. Mokydamasi iš baisiausios pandemijos pastaruoju metu, PSO yra pasirengusi paremti pasaulio šalis, kai jos derasi dėl  naujojo pandemijos susitarimo, dėl Tarptautinių sveikatos taisyklių peržiūros ir kitų finansinių, valdymo ir veiklos iniciatyvų, kad pasaulis būtų geriau pasiruošęs būsimoms pandemijos.

Per pastaruosius penkerius metus PSO investavo į mokslą ir skaitmeninę sveikatą, sukurdama Mokslo skyrių, kuriam vadovauja pirmasis organizacijos vyriausiasis mokslininkas. Tai įvyko tuo metu, kai mokslas kiekvieną dieną yra nuolat atakuojamas. Šalys turi apsaugoti visuomenę nuo neteisingos ir klaidinančios informacijos bei dezinformacijos. Sveikatos ateitis priklauso nuo to, kaip gerai pasirūpinsime sveikata pasitelkdami mokslą, tyrimus, inovacijas, duomenis, skaitmenines technologijas ir partnerystę.

www.who.int
www.euro.who.int
Spaudos konferencijos įrašas 
Visuomenės sveikatos etapai bėgant metams

 

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS