Vasario 28-ąją minima Europos retųjų ligų diena

 

2024-02-28

Pasaulyje yra apie 700 retų ligų. Apie 400 milijonų žmonių visame pasaulyje kenčia nuo retų ligų.

Dauguma retų ligų yra gretutinės ir jomis sergama visą gyvenimą, net jeigu simptomai atsiranda ne iš karto. Tačiau retomis ligomis vadinamos ir kai kurios užkrečiamos ligos, ypač retos įvežtinės, kuriomis užsikrečiama keliaujant.

Rečiausios ligos pasaulyje:

Mikropsija – regėjimo sutrikimas kai matomi daiktai atrodo mažesni nei yra iš tikrųjų.

Kuru – Kuru yra smegenų liga, dėl antrojoje stadijoje pasireiškiančių juoko priepuolių dar žinoma kaip juoko liga.

Užsienio akcento sindromas – Užsienio akcento sindromas yra reta ir mažai ištirta klinikinė būklė, tačiau ji kelia vieną iš didžiausių neurologijos mįslių kalbų atžvilgiu. Tai tokia būklė, kai žmogus staiga be akivaizdaus paaiškinimo įgyja kitokį akcentą nei gimtoji.

Akvageninė dilgėlinė – liga, kuriai būdinga alerginė reakcija į vandenį. Ši liga pasireiškia kaip stiprus niežulys ir odos bėrimas (dilgėlinė)

Hutchinson-Gilford progeria sindromas – liga, dėl kurios kūnas sensta aštuonis kartus greičiau, nei įprasta. Sergantys vaikai vidutiniškai gyvena 13 metų. Liga yra nepaprastai reta, ja suserga maždaug 1 vaikas iš 8 milijonų. Šiuo metu pasaulyje gyvena maždaug 200 vaikų, sergančių šia liga.

Juodojo šlapimo liga vadinama Alkaptonuria. Jai būdinga juodos spalvos šlapimo gamyba

Stonemano sindromas, kuris žinomas kaip Fibrodysplasia Ossificans Progressiva, yra būdingas jungiamųjų audinių, tokių kaip sausgyslės, raiščiai ir raumenys, transformacija į kaulus. Tai paveikia tik 1 iš 2 milijonų žmonių.

Rasmusseno encefalitas pasireiškia vaikams iki 10 metų. Jam būdingi dažni ir sunkūs traukuliai, paralyžius vienoje pusėje (hemiplegija), motorinių įgūdžių ir kalbos praradimas bei smegenų uždegimas (encefalitas), kartu su psichinių gebėjimų pablogėjimu. Tai paveikia maždaug 2 iš 10 milijonų vaikų.

Parengta pagal visuomenės sveikatos specialistų informaciją.

Literatūros sąrašas

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS