Vilijos Kneižytės tapybos paroda ,,Piliakalnių deimantai“

 

2022-08-01

Liepos 18 – rugpjūčio 26 d. Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7, Vilnius) veiks Vilijos Kneižytės tapybos paroda ,,Piliakalnių deimantai“.

Praėjo dešimtmetis nuo  mano eksponuotos parodos Lietuvos medicinos bibliotekoje. Per tuos metus tiek daug pasikeitė ir įvyko pasaulyje ir mano gyvenime: pandemija, karas,  ligos, darbai, tapyba. Visi mano jausmai ir potyriai nugulė parodos „Piliakalnių deimantai“ darbuose.

Pirmą kartą pandemijos metu iš grafikos pasinėriau tik į tapybą. Aš nedarau po truputį, kai darau tai „visa galva, visa savimi“. Visada turiu aiškią viziją. Mano darbai tarsi gyvi, kartais atrodo, kad jie gyvena savo gyvenimą, patys suranda mane.

 Pandemijos metu patyrėme keistus pavasarius, ypač sunkus buvo pirmasis, kuris rodėsi   „išsidaugino“. Išsigandę sėdėjom atsiriboję nuo visų savo namuose. Man atrodė, kad mus užrakino tuose  pavasariuose, nors už širmos jie rodėsi tokie gražūs, nepasiekiami, tokie užrakinti.  „Laivelis pavasariui“ – nežemiškas vaizdas, sustingęs, masyvus mano vizijų pasaulis. Visa tai buvo ribojimų, baimių ir tuo pačiu nenugalimo noro kopti į gyvenimo kalną norų išpildymas. Darbuose gimusios gėlės – magiški žiedų namai, tarsi sustingę į spalvotus kristalus, išlaikiusios natūralias spalvas, bet tarsi lediniai minčių atspindžiai. Žiedų kalne norėjau daugiau judesio ir gyvybės, bet kartais atrodo, kad darbai žino geriau, ką jaučiu, koks mano pasaulis.

Vilija Kneižytė

Vilija Kneižytė – profesionali grafikė ir dailininkė, kuriantis ir rengianti parodas jau ne vieną dešimtmetį Lietuvoje bei užsienyje. Menininkė yra surengusi per 20 personalinių grafikos ir tapybos parodų, ne kartą apdovanota už grafikos ir akvarelės darbus Lietuvoje, yra gavusi JAV Bredlio universiteto ir tarptautinėje Ispanijoje parodoje apdovanojimus.

Parodoje eksponuojami 28 tapybos darbai. Parodoje „Piliakalnių deimantai“ pristatomi naujausi nedidelio formato kūrėjos tapybos darbai, į kuriuos dailininkė sudėjo visa ką išgyveno pastaraisiais metais – sunkumą, nerimą, viltį ir išgyvenimą.  Darbų visuma iš nebūties kylantys/esantys/tampantys „gyvenimo“ deimantai. Parodos pavadinimą puikiai apibūdina kinų rašytojo Liu Cixin užrašyti žodžiai „Visata tušti rūmai…, o žmonija – vienintelė skruzdė juose“. Dailininkės darbuose itin stipriai juntamas gyvenimo trapumo ir tuo pačiu ilgaamžiškumo jausmas.  Paveiksluose iš  žemės, iš  gyvenimo pagrindo vis kyla, švyti deimantai – vilties, stiprybės ir šviesos ženklai.

„Piliakalnių deimantai“ jausmų tapybinė išraiška – kuo dailininkė gyveno prasidėjusios pandemijos, visuotinio nerimo ir atsiribojimo bei į mūsų gyvenimus netikėtai įsiveržusio karo metu. Nerealios būsenos – lyg sklandytum virš žemės –  jausmas vyrauja nedidelio formato dailininkės darbuose. Kaip grafikoje taip ir tapyboje dailininkė balansuoja tarp  laisvos tapybos ir griežtai  struktūrizuoto piešinio.  Dailininkė puikiai valdo spalvą ir formą, jos kūriniai nėra greita improvizacija, tai išjausti, išmąstyti ir iki smulkmenų ištapyti meno kūriniai, kuriuose aiškiai jauti sodrius  jausmus, o ne trykštančias per kraštus lengvas emocijas. Apgalvota spalvų dinamika, išlaikyta ekspresija su daug nežinomojų bei švytėjimas – toks šiandieninis dailininkės Vilijos Kneižytės parodos parašas.

Menotyrininkė Vilma Gerasimovienė

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS