Alfonso Čepausko skaitmeninės kūrybos paroda

 

2022-02-15

Vasario 15 d. – kovo 31 d. Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7, Vilnius) veikia Alfonso Čepausko skaitmeninės kūrybos paroda, skirta Lietuvos valstybės istorinėms datoms.

Eksponuojama skaitmeninės kūrybos paroda papildo įvairialypę A. Čepausko kūrybą naujais ieškojimais ir leidžia pažvelgti į gyvenimo įvairovę, šalies istoriją per dailininko interpretacijų prizmę.

Skaitmeninės eros pradžia laikomas praeito amžiaus šeštasis dešimtmetis, kai buvo sukurtos pirmosios skaičiavimo mašinos. Tai buvo dideli įrenginiai užimantys solidžią patalpą, kartais ir daugiau. Tačiau panaudojant naujas  medžiagas pradėjo sparčiai tobulėti, mažėti gabaritai. Surengtos pirmosios skaitmeninės kūrybos parodos Vokietijoje (1965) ir Anglijoje (1969). Sparčiai tobulėdamas šis žmogaus sukurtas skaitmeninių technologijų  stebuklas – kompiuteris dabartiniu metu pasaulyje įėjo beveik į visas gyvenimo ir kūrybos sferas, neaplenkdamas ir dailės. Ši kūryba gali būti dvejopa. Kai į kompiuterį įvedamas iš anksto padarytas piešinys, eskizas, nuotrauka ar kitas objektas ir apdorojamas kompiuteryje esančiomis programomis, tokia kūryba vadinama reprodukcine arba skaitmenizuota (CRD).  Kitas būdas, kai kompiuteryje vaizdas sukuriamas jame esančiomis programomis ir įrankiais vadinama originalia kompiuterine kūryba (CGD).

Skaitmeninė kūryba ypač išpopuliarėjo ekslibriso kūrėjų gretose. Kompiuterinius ekslibrisus kuria daugelis dailininkų įvairiose šalyse, pelno apdovanojimus tarptautiniuose konkursuose Martin R. Baeyens (Belgija), Ovidiu Petca (Rumunija), Rajmund Aszkowski (Lenkija), Snežana Kezele (Serbija), Nurgiul Arikan (Turkija) ir t.t. Lietuvoje ekslibrisų sukūrė Daiva Gudelytė, Henrikas Mazūras, Kęstutis Ramonas, Alfonsas Čepauskas, Alina Tauterienė, Eugenijus Vnarauskas ir kiti. Yra sukurta lakštinės grafikos, tapybos (Dovilė Tomkutė, Ovidijus Talijūnas, Albertas Vaidila ir kt.).

Autorius skaitmenine kūryba susidomėjo praeito šimtmečio pabaigoje sukurdamas pirmuosius ekslibrisus CorelDRAW ir Adobe Photoshop programomis. Vėliau, greta ekslibrisų, sukūrė ciklą apie jūros gyvūniją  „Panirus į gelmes“ ir eksponavo Lietuvos technikos bibliotekoje.

Pastarasis lakštinės grafikos ciklas sukurtas 2021 m. Eksponuojamas pirmą kartą. Jame perteiktos būties, įvykių, objektų simbolinės interpretacijos. Yra lakštų turinčių alegorinių, iliuzorinių užuominų („Kelias į nežinią“, „Metų turtas“, „Pergalė“, „Pasaka“, „Įtampa“, „Gyvenvietė“). Parodoje eksponuojami ekslibrisai, skirti Lietuvos istorijai, žymių asmenybių jubiliejinėms sukaktims („Žalgiriui–600“, „1863 sukilimas“, „Atkurtai Lietuvai –100“, „Donelaičiui–300“, „M. K. Oginskiui–250“ ir kt.).

Maloniai kviečiame

Primename, kad bibliotekoje būtina dėvėti burną ir nosį dengiančias veido kaukes, laikytis saugaus atstumo, naudotis rankų dezinfekcijos priemonėmis.

ATIDARYMO AKIMIRKOS

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS